Awards Winners


11th DAME Awards Winners 2002

View event photographs

Category

ACTION PHOTOGRAPHY

Winner

Dayo Adeyemi (THE PUNCH)

Sponsored by

Federal Ministry of Information & National Orientation
 

Category

BEST DESIGNED MAGAZINE

Winner

Tell Magazine

Sponsored by

Wordsmithes Printing & Packages Ltd .
 

Category

BEST DESIGNED NEWSPAPER

Winner

THISDAY

Sponsored by

Diamond Publications Ltd .
 

Category

CAPITAL MARKET REPORTING

Winner

Maureen Ebele Chigbo (Newswatch)

Sponsored by

Corporate and Financial(In Memory of Chika Nwaubani)
 

Category

COMMUNICATIONS REPORTING

Winner

Mike Ebonugwo (Vanguard)

Sponsored by

Fedex/Red star Express
 

Category

EDITORIAL CARTOONING

Winner

Niyi Arogbein (The News)

Sponsored by

Vanguard Media Ltd
 

Category

EDITORIAL WRITING

Winner

The Tempo

Sponsored by

Tunji Oseni
 

Category

ENERGY REPORTING

Winner

Ikem Okuhu(Policy)

Sponsored by

Nigerian National Petroleum Corporation
 

Category

ENVIRONMENTAL REPORTING

Winner

Fola Adekeye (Newswatch)

Sponsored by

Dr.Hassan Adamu,CFR
 

Category

FINANCIAL REPORTING

Winner

Martin Azuwike (Policy)

Sponsored by

Bank of the North
 

Category

HEALTH REPORTING

Winner

Edo Annette (Newswatch)

Sponsored by

Peninsula Resort Ltd
 

Category

HIV/AIDS REPORTING

Winner

Agaptus Anaele (The Guardian)

Sponsored by

American Embassy Nigeria
 

Category

INFORMED COMMENTARY

Winner

Paul Nwabuikwu (The Guardian)

Sponsored by

Hadj Alade Odunewu
 

Category

NEWSMAGAZINE OF THE YEAR

Winner

Newswatch

Sponsored by

Intercontinental Distillers Ltd
 

Category

NEWSPAPER OF THE YEAR

Winner

THE GUARDIAN

Sponsored by

Nigerian Guild of Editors
 

Category

PRESS REPORTER OF THE YEAR

Winner

Dipo Kehinde(The Comet)

Sponsored by

Nigerian Press council
 

Category

RADIO DRAMA OF THE YEAR

Winner

Rosita Ndukwe (VON)

Sponsored by

In Memory of sam Iyamu Memorial Fund
 

Category

RADIO PRESENTER OF THE YEAR

Winner

Adetutu Badmus (EKO FM)

Sponsored by

Voice of Nigeria
 

Category

TV DOCUMENTARY OF THE YEAR

Winner

Wilfred Ewaleifoh(NTA,Minna)

Sponsored by

National Broadcasting Comm. (NBC)
 

Category

TV DRAMA OF THE YEAR

Winner

Wale Adenuga(Super Story)

Sponsored by

Ambassador Segun Olusola(In Memory Of Elsie Olusola)
 

Category

TV REPORTER OF THE YEAR

Winner

Teresa Essien (Channels TV)

Sponsored by

Channels Television
 

Category

TV DIRECTOR (LIVE PROGRAMMES)

Winner

Ola Fajemisin (NTA 2 Channel5)

Sponsored by

Mr Chris Ebie
 

Category

RADIO COMMERCIAL (SERVICES)

Winner

Eminent (P.I.E)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd.
 

Category

RADIO COMMERCIAL (CONSUMER GOODS)

Winner

Prima Garnet(Royco to the Rescue)

Sponsored by

Mr. Biodun Shobanjo
 

Category

SPORTS REPORTING

Winner

Olukayode Thomas (The Guardian)

Sponsored by

Nestle Nig Plc
 

Category

TELEVISION COMMERCIAL (CONSUMER GOODS)

Winner

Insight Comm Ltd(Legend)

Sponsored by

Chief Akin Odunsi
 

Category

TELEVISION COMMERCIAL (SERVICES)

Winner

TBWA/Concept Unit (MTN`S Rising Sun)

Sponsored by

Prima Garnet Comm Ltd
 

Category

PRESS ADVERT (CONSUMER GOODS)

Winner

Eminent (Palette Computers)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd.
 

Category

PRESS ADVERT (SERVICES)

Winner

Insight Communications (Econet Wireless-Libertie)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd.
 


<<   Back to Archives

 

<<   Back to Past Awards


Copyright © DAME AWARDS. All rights reserved.