Awards Winners


12th DAME Awards Winners 2003

View event photographs

Category

ACTION PHOTOGRAPHY

Winner

Ademola Akinlabi (TELL)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd
 

Category

AVIATION REPORTING

Winner

Muyiwa Akande (The Comet)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd
 

Category

BEST DESIGNED MAGAZINE

Winner

Tell Magazine

Sponsored by

Wordsmithes Printing & Packages Ltd .
 

Category

BEST DESIGNED NEWSPAPER

Winner

The Punch

Sponsored by

Diamond Publications Ltd .
 

Category

CAPITAL MARKET REPORTING

Winner

Dominik Umosen (TELL)

Sponsored by

Corporate and Financial(In Memory of Chika Nwaubani)
 

Category

COURIER REPORTING

Winner

Tayo Ajakaye (This Day)

Sponsored by

Fedex/Red star Express
 

Category

EDITORIAL CARTOONING

Winner

Chukwuemaka Emenike (News Watch)

Sponsored by

Vanguard Media Ltd
 

Category

EDITORIAL WRITING

Winner

The Punch

Sponsored by

Mr. Tunji Oseni FNGE
 

Category

ENERGY REPORTING

Winner

Sefy Megafu (This Day)

Sponsored by

Nigerian National Petroleum Corporation
 

Category

ENVIRONMENTAL REPORTING

Winner

Anayochukwu Agbo & Stephen Ubanna (Tell)

Sponsored by

Bayelsa State Government
 

Category

FINANCIAL REPORTING

Winner

Martins Azuwike (Policy)

Sponsored by

Bank of the North
 

Category

HEALTH REPORTING

Winner

Mr Steve Ayorinde(The Comet)

Sponsored by

Peninsula Resort Ltd
 

Category

HIV/AIDS REPORTING

Winner

-

Sponsored by

Hadj. Alade Odunewu,FNGE
 

Category

INFORMED COMMENTARY

Winner

Edwin Madunagu (The Guardian)

Sponsored by

Hadj. Alade Odunewu,FNGE
 

Category

NEWSMAGAZINE OF THE YEAR

Winner

TELL

Sponsored by

Intercontinental Distillers Ltd
 

Category

NEWSPAPER OF THE YEAR

Winner

THE GUARDIAN

Sponsored by

Nigerian Guild of Editors
 

Category

POLITICAL REPORTING

Winner

Olu Ojewale (Newswatch)

Sponsored by

Senator Tokunbo Afikuyomi
 

Category

JUDICIAL REPORTING

Winner

Gbolahan Gbadamosi (The Guardian)

Sponsored by

Hon. Justice M.O Onalaja
 

Category

PRESS REPORTER OF THE YEAR

Winner

Maureen Chigbo (Newswatch)

Sponsored by

Nigerian Press council
 

Category

RADIO DRAMA OF THE YEAR

Winner

Jide Ogungbade`s "An ode before Dawn,FRCN,lagos

Sponsored by

Amb.Moses Ihonde
 

Category

RADIO PRESENTER OF THE YEAR

Winner

Ayo Makinde (Eko FM)

Sponsored by

Voice of Nigeria
 

Category

TV DOCUMENTARY OF THE YEAR

Winner

NTA`s Mother Earth (Ben Olisa)

Sponsored by

National Broadcasting Comm. (NBC)
 

Category

TV DRAMA OF THE YEAR

Winner

Wale Adenuga(Super Story)

Sponsored by

Ambassador Segun Olusola, mni
 

Category

TV REPORTER OF THE YEAR

Winner

-

Sponsored by

Channels Television
 

Category

TV DIRECTOR (LIVE PROGRAMMES)

Winner

-

Sponsored by

Mr Chris Ebie
 

Category

PRESS ADVERT (CONSUMER GOODS)

Winner

Battes Cosse (Revealed)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd.
 

Category

PRESS ADVERT (SERVICES)

Winner

TBWA/Concept Unit (MTN:Achieve what you want)

Sponsored by

Media Review

Category

RADIO COMMERCIAL (SERVICES)

Winner

Prima Garnet (Diamond Bank)

Sponsored by

Diamond Publications Ltd.
 

Category

RADIO COMMERCIAL (CONSUMER GOODS)

Winner

Prima Garnet (Home Cup tea)

Sponsored by

Mr. Biodun Shobanjo
 

Category

SPORTS REPORTING

Winner

Olukayode Thomas (The Guardian)

Sponsored by

Egbartina Nig. Ltd
 

Category

TELEVISION COMMERCIAL (CONSUMER GOODS)

Winner

Prima Garnet (Home Cup tea)

Sponsored by

Chief Akin Odunsi, frpa
 

Category

TELEVISION COMMERCIAL (SERVICES)

Winner

TBWA/Concept Unit (MTN`Speechless)

Sponsored by

Prima Garnet Communications
 
 


<<   Back to Archives

 

<<   Back to Past Awards


Copyright © DAME AWARDS. All rights reserved.